Ziraat Bankası’ndan yeni hayvancılık adımı !


99

Yıllardır aktif bir şekilde çalışma sürdüren Ziraat Bankası, damızlık büyükbaş hayvanların hayatta kalmalarını sağlayarak ekonomiye kazandırılması için başlatılan işbirliği kapsamında, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Merkez Birliği ve bazı il birlikleri ile yeni bir anlaşma imzaladı.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Merkez Birliği ve Afyonkarahisar, Aydın, Burdur, Niğde il Birlikleri ile masaya oturan Ziraat Bankası, büyükbaş dişi hayvanların kesilmesini önlemek ve damızlık hayvan ithalatını azaltabilmek için yeni bir anlaşma imzaladı.

Ziraat Bankası, geliştirdiği bu yeni model ile birlikte küçük ölçekli işletmelerde görülen ve buzağı ölümlerine neden olan besleme, bakım ihtiyaçlarını karşılayacak.

Küçükbaş ile Peşinat Öde Büyükbaş Al !

Söz konusu anlaşmanın en dikkat çeken maddelerinden biri şüphesiz ki bu madde. Maddeye göre üretici dişi buzağı dana veya gebe olmayan küçük hayvanını peşinat olarak vererek, doğuma hazır gebe inek alabilecek. Aradaki fark için ise Ziraat Bankası‘ndan düşük faizli krediden faydalanılabilecek.

Değerinde Peşin Fiyatına Sat !

Yine bu anlaşmaya göre üretici, bakamayacağı dişi buzağı, dana veya düvesini değerinde satabilecek ve parasını peşin alabilecek. Ayrıca üretici, nakit ihtiyacını karşılamak içinde hayvanını satabilecek.

Emanet Olarak Bırak Yetiştiğinde Al !

Ziraat Bankası ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Merkez Birliği arasında imzalanan bu anlaşmaya göre üretici, bakımını yapamayacağı hayvanını emanet olarak bırakabilecek ve emanet bıraktığı hayvanları doğum yaptıktan sonra yavrusu ile geri alabilecek. Emanet edilen hayvanların bakım masrafları üretici tarafından karşılanacak. Bu noktada üretici, Ziraat Bankası‘nın düşük faizli kredisinden faydalanabilecek.

Hayvan İthalatına Gerek Kalmayacak !

Ziraat Bankası ve Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birlikleri arasındaki bu iş ortaklığı ile birlikte hayvan ithalatı azalmış olacak ve hayvanlar ekonomiye kazandırılacak. Anlaşma ile birlikte ülke ekonomisinin büyük çapta iyileşeceği düşünülüyor.

Öte yandan Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf konu ile ilgili açıklama yaptı. Pişmaf, ”yeni model sayesinde banka, üretici örgütü ve üreticilerin yer aldığı bir ekosistem oluşturulacak. Böylece ortaya çıkan kâr ekosistemde yer alan herkesle paylaşılacak” İfadelerini kullandı. Ayrıca Pişmaf, özel sektörlerin iş birliği tekliflerine daima açık olduklarını ve her iş teklifinin hassasiyet ile gözden geçirileceğini söyledi.


Bunlarda ilginizi çekebilir


Beğendiysen Paylaş Lütfen :)

99