Tatili Konutta Geçireceklere Her Ruh Haline Uygun 16 Enfes Film


112

Tarih ve politika pek çoğumuzun alakasını çekse de işin bilme faslı her zaman o kadar da cezbedici olmayabiliyor. Evraksallar ise bu gibi vaziyetlerde süratli ve sevinçli bir biçimde bilgilenmenin en mantıklı yolu gibi gözüküyor. Bir parça Türkiye, çokça da dünya tarihi kapsayan tarih dokümansalları listemizi sizin için hazırladık, sevinçli izlemeler…

1. Büyük Dünya Tarihi

Listemize Büyük Dünya Tarihi’yle başlıyoruz. Adıyla müsemma BBC imali bu evraksal, izleyicilerini Afrika’daki ilk zamanlarımızdan alıp İkinci Dünya Savaşı sonrası 20. Asrına kadar getiriyor. Hem de bütün 8 kısımda, etkileyici, söyleyici, çekici bir biçimde.

2. Küba’nın Serbestlik Öyküsü

Netflix imali bu evraksal dizisinde İspanya kolonisinden kurtulan Küba’nın, Soğuk Savaş’ın sonuna kadar uzanan çalkantılı politik yaşamını izleyebilirsiniz. Fidel Castro ve Che Guevara gibi simge olmuş ve ehemmiyetli adları barındıran Küba politik tarihi; metni, konuşmacıları ve anlatımıyla oldukça hoş sunulmuş.

3. İran: Bir Devrimin Anatomisi

İran için dönüm noktalarından biri olan 1979  Devrimi hakkında çekilmiş bir Al Jazeera Turk dokümansalı. Devrim evveli yarıyılı, Rıza Şah’ın uygulamalarını, Humeyni’nin milletin üzerindeki tesirini oldukça hoş anlatan evraksal İran tarihine ilgi duyanlar için teklifimizdir.

4. 32. Gün

Mehmet Ali Birand ve takımının hazırladığı ve ilk olarak 1985 senesinde yayınlanmaya başlayan bu evraksal dizisi Türkiye’nin yakın tarihine ışık yakalıyor.  Politik tarihimizi bilmek, unutulanları andırmak, yaşananları şahitlerin ağzından dinlemek isterseniz izlemenizi öneririz.

5. Morgan Freeman’la İnancın Öyküsü

Morgan Freeman, National Geographic imali bu evraksal dizisinde inançlar ve dinler ışığında dünyayı ve insanlık tarihini inceliyor. Tarihe yaşanmış hadiseler, dine kaideler tamı olarak bakmayı bir kenara koyup değişik şeyler izlemek isteyenler aradıklarını bu evraksalda bulabilirler.

6. Osmanlılar: Avrupa’nın Müslüman İmparatorları

Osmanlı tarihine müteveccih tarih kitabı anlatımından uzak, kapsamlı ve nesnel bir evraksal izlemek isteyenler için ne yazık ki alternatifler hayli kısıtlı. BBC imali üç kısımlık bu evraksal dizisi ise “Batılı bir göz Osmanlı tarihine nasıl yanaşıyor”u görmek isteyenler için seçim edilebilir bir üretim.

7. Piramitlerin Parolası

Dünya tarihinin sırrını hâlen gözeten en alaka çekici noktalarından olan piramitler, hakkında ne kadar çok şey okunup izlense de doyulmayacak bir mevzu. Suallerine yanıt bulmak, yenilerini ilave etmek ve bir defa daha büyülenmek isteyenlere Netflix imali bu dokümansalı öneriyoruz.

8. İç Savaş

Amerika İç Savaşı’nı mercek altına alan evraksal; anlatımı, mevzuyu insanların gözünden sunuşu ve müzikleriyle oldukça zaferli. Pek çoklarının gözde dokümansalları arasında yer alan üretim, bakalım sizin gönlünüzü fethedebilecek mi?

9. Hitler’in Makûsluk Çemberi

Evraksal Hitler’i ve Almanya’nın hakimiyetini ele geçirişini yakın etrafı üzerinden anlatıyor. Bu anlatım usulü ve profesyonel oyuncuların bazı sahneleri canlandırması izleyicilere daha canlı ve dizi tadında bir macera sunuyor.

10. Apocalypse The Second World War

İkinci Dünya Savaşı temalı Fransız imali evraksal toplam 6 kısımdan oluşuyor. Onu öteki evraksallardan ayıran ise muhtelif ülke arşivleri taranarak elde edilen ve neredeyse hiç belirsiz görüntüleri.


Bunlarda ilginizi çekebilir


Beğendiysen Paylaş Lütfen :)

112