Motivasyon Filmleri: İzlerken Azmin Eforuna İnanacağınız 16 Motivasyon Filmi


130

Netflix’in fenomen haline gelen dizisi Stranger Things, sır ve gerilim dolu ilk sezonunun ardından ikinci sezonda da seyircisinin beklediği performansı sergilemişti. Merakla beklenen üçüncü sezon hakkında belirsizleri de daha evvel sizlerle paylaşmıştık. Netflix dizilerinde yeni sezonu beklerken araya uzun zaman girdiğinden ilk sezonlarda neler olduğunu unutuyoruz haliyle. Hazır üçüncü sezon arifesindeyken bellekleri tazeleyelim diye, Stranger Things’in ilk iki sezonunda neler yaşandığını yazdık. Neşeli okumalar!

Nasıl başladı?

İlk dakikadan itibaren seyirciyi içine sürükleyen dizide vakalar, bildiğiniz gibi 80’li senelerde Amerika Birleşik Devletleri’nin Indiana eyaletindeki Hawkins adlı minik bir kasabada geçiyor. Kasabada bulunan laboratuvarda yapılan bir deney neticesinde ise paralel âleme kapı açılıyor. Mucizevi fobi ögelerinin yer aldığı dizinin ilk sezonu;10-13 yaşlarındaki Will Byers adlı bir çocuğun konuta dönerken laboratuvar yakınlarında ortadan kaybolması ile başlıyor. Will Byers’ın ailesi ve dostları onu ararken, mevzuyu inceleyen polislerin ise bir biçimde önleri kesiliyor. Günler sonra sahte bir cesetle Will’in kayboluşunun üstü örtülüyor. Will’in dostları; Mike Wheeler, Dustin Henderson ve Lucas Sinclair ise Will’i ararken ana şahsiyetimizle tanışıyorlar; Eleven! Vakalar ise bundan sonra başlıyor.

İlk sezonu özetleyecek olursak…

Will’in kaybolmasının ardından başlatılan arama çalışmaları uzunca bir müddet netice vermedi. Will’in annesi Joyce Byers ise oğluyla bir biçimde irtibat kurdu, ancak kimseyi buna inandıramadı. Will’e ait olduğu öne sürülen cesedin bulunmasının ardından dostları da umutsuzluğa kapıldı. Bu esnada paralel âlemle açılan kapıdan kasabaya sızan bir “şey” vardı. Will’i paralel âleme kaçıran bu “şey” ile savaşabilecek tek birey ise Eleven’dı. Zira Eleven, telekitenik eforlara sahip. İlk sezonda genel olarak, Will’i bulmaya çalışan şahsiyetlerin başına neler geldiğine tanık olduk. Will, nihayetinde son kısımda evine döndü. Sezon finalinde, paralel kâinattaki mahlukatla karşılaşan Eleven, eforlarını kullanarak onu yenmeyi muvaffak oldu ancak kendisini de feda etmiş oldu. En azından biz öyle öğreniyorduk…

İkinci sezonu özetleyecek olursak…

Coşku ve gerilim dolu ilk sezonun ardından, ikinci sezon da yeni sırlarla başladı. Ana şahsiyetlerimiz, Will’i bulmanın keyfini yaşarken, laboratuvar yetkilileri de paralel âleme açılan kapıyı yok etmeye çalıştı. İlk sezonun finalinde mahlukatın yok olduğunu düşünmüştük, ancak bir orda olarak karşımıza çıktılar. İkinci sezonda diziye pek çok yeni şahsiyet de dahil oldu. Hawkins’ yeni taşınan Max ve Billy de öyküde kendine yer buldu. Max; Will, Mike, Dustin ve Lucas ile dostluk kurarken, abisi Billy ise azıcık asap bozucu bir şahsiyet olarak karşımıza çıktı. İlerleyen kısımlarda ise kahramanımız Eleven’ın yaşadığını bildik. Kasabının şerifi Jim Hooper Eleven’ı güvenliği için gözlerden uzak bir yerlerde gizliyordu. Ancak Eleven, hem hakimiyet altında yakalanmayı hoşlanmıyor hem de annesine ne olduğunu bilmeye çalışıyordu.

Bir yandan Eleven’ın ailesini bulma mücadelesi, öteki yandan Will’in paralel âlemle alakalı sanrılar görmesiyle ikinci sezonda coşku bir an olsun azalmadı. İlk sezonun finalinde mahlukatın yok olduğunu düşünmüştük, ancak yanıldık. İkinci sezonda ayrıca, Eleven, kendisi gibi kobay olan öteki bireylerin de olduğunu bildi ve onlardan birine erişti. Dizide ilk kere karşımıza çıkan kişiliklerden biri olan “Eight” de, Eleven gibi eforlara sahipti. Ancak eforlarını kendine hasar verenlerden intikam almak için kullanıyordu. Eleven başlarda Eight ile kalmaya karar verdiyse de, bu karanlık yolun ona göre olmadığını kavrayarak Mike’ın yanına döndü ve Upside Down ile kasaba arasındaki kapıyı kapatarak bir kere daha hem Will’i ve ötekilerini kurtarmayı muvaffak oldu ve ikinci sezon bu biçimde sona erdi.

Üçüncü sezonda bizleri neler bekliyor?

Üçüncü sezon 8 kısım olarak yarın Netflix’te yayınlanacak. Aylar evvelinde yayınlanan fragmanlarda görüldüğü kadarıyla ise bu sezon öteki iki sezondan çok daha fobi dolu ve karanlık olacak. Tabi bu sezonda da diziye yeni katılan şahsiyetleri göreceğiz. Son olarak üçüncü sezon fragmanını da şuraya vazgeçelim;


Bunlarda ilginizi çekebilir


Beğendiysen Paylaş Lütfen :)

130