Dolarda neler oluyor ? Ekonomistlerden dikkat çeken dolar yorumu !


119

Son bir haftadır 6.85 TL seviyelerinde işlem gören dolar, kritik bölgedeki konumunu koruyor. Fiyat ara ara mevcut konumun altına yada üstüne çıksa da, gün sonunda 6.85 seviyesi görülüyor. Peki yeni güne 6.8519 TL’den başladıktan sonra 6.8450 seviyesine gerileyen dolarda neler oluyor ? Bu sorunun cevabı haberimizin devamında.

Dolar, yaklaşık bir süredir 6.85 seviyelerinde işlem görüyor. Ekonomistlere göre bu fiyat hareketinin ana sebebi koronavirüs‘te yaşanan ikinci dalga endişesi. Zira koronavirüs haberlerine bağlı olarak fiyat oynaklık gösteriyor. Küresel ekonominin çöküşe doğru gittiğini belirten bazı ekonomistlere göre, oynak fiyat hareketinin başka sebepleri de var.

Bazı ekonomistlere göre, kısa bir zaman önce ABD‘de polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden 46 yaşındaki siyahi George Floyd‘un öldürülmesini protesto eden halkın, iş yerlerine zarar vermesi ve protestoların her geçen gün ülke geneline yayılması, dolarda yaşanan oynak fiyatın ana nedenlerinden biri.

Gerek koronavirüs, gerekse George Floyd‘un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin üzerine başlayan protestolar, dolar fiyatını belirliyor. Öte yandan dolar/TL‘ye de bir kararsızlık olduğunu söylemek mümkün. Şu an itibarı ile tüm gözler, perşembe günü Merkez Bankası tarafınca açıklanacak olan faiz kararına çevrilmiş durumda.


Bunlarda ilginizi çekebilir


Beğendiysen Paylaş Lütfen :)

119